Restaurimi u realizua nga Dabimus srl
«Gunat përmbi tela» restaurohet në 4K me financimin e Rajonit të Puljas
  • 15 Maj 2024
Restaurimi u realizua nga Dabimus srl
«Lulëkuqet mbi mure» restaurohet në 4K falë programit «Sezoni i Filmave Klasikë»
  • Shfaqet më 6 dhjetor 2023
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Lion, Francë
«Përrallë nga e kaluara» shfaqet në Festival LUMIÈRE
  • 20, 21 tetor 2023
U restaurua nga Quality Matters, Indi
«Mësonjëtorja», filmi i Muharrem Fejzos, restaurohet në 4K
  • 12 Shtator 2023
U restaurua nga Quality Matters, Indi
«Les Fauves», animacioni me metrazh të shkurtër nga Stefan Taçi, restaurohet në 2K
  • 12 Shtator 2023
Në bashkëpunim me Fondazione Gramshi di Puglia
«Gjeneral Gramafoni» restaurohet prej filmit 35mm
  • 20 Prill 2023
Premiera e filmit të restauruar
Restaurohet «Vdekja e kalit» 30 vjet pas xhirimeve
  • 7 Maj 2022
0 +
Filma me metrazh të gjatë
0 +
Dokumentarë
0 +
Filma vizatimorë
0 +
Filma të huaj

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit dhe Fondazione Gramsci di Puglia organizojnë premierën e filmit të restauruar “Gunat përmbi tela” të regjisorit Muharrem Fejzo (1977).

15 maj 2024, ora 18:00, Kinema Millennium
Hyrja e lirë

Restaurimi digjital i filmit dhe eventi i premierës dhe financave nga Fondazione Gramsci di Puglia dhe Regione Puglia në kuadër të projektit “Pulja në njëqindvjetorin e ardhjes së fashizmit”. Filmi “Gunat përmbi tela” u restaurua nga elementet origjinale negative 35mm të AQSHF-së, në laboratorin Dabimus srl të Universitetit të Barit “Aldo Moro”, Itali.

për t'u mos u humbur
Streaming
43 vjet më parë

Më 29 dhjetor 1980, mbahej premiera e filmit “Karnavalet”, regjia Ismail Zhabjaku (1932-1992).

Kinokomedia "Karnavalet"

u xhirua në bashkëpunim me Teatrin e Operas dhe Baletit. Aktori Mirush Kabashi (1948-2023) u nderua me medalion për rolin e Nikollaqit, në Festivalin IV të Filmit Shqiptar.

Artan Minarolli
In Memoriam… 

Në 30 Dhjetor 2015 u nda nga jeta regjisori Artan Minarolli (1958 – 2015).   Foto unike e Artanit 22-vjeçar nga kinoprovat e filmit “Partizani i vogël Velo” (1980).

Minarolli realizoi filmin e parë artistik me metrazh të shkurtër, “Qind për qind”, në vitin 1994,  në bashkëpunim me Petrit Rukën me të cilin realizoi edhe filmin “Plumbi prej plasteline” në 1996. Në 2004, Minarolli xhiron “Natë pa hënë”, dhe në 2009 filmat “Alive!” (Gjallë) dhe “Kronikë Proviniciale”. Projekti i tij i fundit filmik, “Delegacioni”, të cilin ai nuk arriti ta xhironte, u përfundua nga regjisori Bujar Alimani në vitin 2018. Ky film fitoi Kupën e Festivalit prestigjioz Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë.

Aktorja shqiptare Rajmonda Bulku u lind më 16 Gusht 1958. Ajo ka luajtur role të rëndësishme si në kinematografi edhe teatër. Roli i parë i Bulkut ka qënë në filmin «Dimri i fundit». Ishte roli i saj i dytë, te «Zonja nga qyteti», ai që i dha vlerësim kombëtar. Ajo vazhdoi të luajë edhe në filma të tjerë dhe aktualisht është ende aktive.

— foto nga filmi «Vitet e Pritjes», 1989

Kthimi i ushtrisë së vdekur

Aktori Guljelm Radoja «Artist i Merituar» në rolin e priftit, gjatë xhirimeve të filmit artistik «Kthimi i ushtrisë së vdekur» (1989), me regji nga Dhimitër Anagnosti.

Gjenerali i ushtrisë së vdekur

Aktori Guljelm Radoja, «Artist i Merituar», gjatë xhirimeve të filmit «Gjenerali i ushtrisë së vdekur» (1989), me regji nga Dhimitër Anagnosti.

Botë e padukshme

Piktorja grimiore Liliana Tesho «Mjeshtre e Madhe» dhe aktorja Roza Anagnosti, «Nderi i Kombit», gjatë grimit për filmin «Botë e Padukshme» (1987), me regji nga Kristaq Dhamo.

Mos mungoni
Shfaqje në Kinema
February 23 @ 11:00
Rrethimi i vogël (1986)
March 22 @ 11:00
Filma vizatimorë
April 22 @ 11:30
Filma vizatimorë
Orari

E Hënë - e Enjte, ora 8:00 - 16:30,
Të Premten, ora 8:00 - 14:00

Vendndodhja

Rruga «Aleksandër Moisiu», №76/1,
Tiranë, Shqipëri

AQSHF ju fton në një udhëtim në kohë për të zbuluar  trashëgiminë tonë kulturore kinematografike, duke e ruajtur dhe e ekspozuar atë.