Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Pas gjurmëve (1978)

February 16 @ 11:00 - 13:00

Free
100 vjet SULEJMAN PITARKA
Me rastin e 100 vjetorit të lindjes së dramaturgut dhe aktorit të dashur të skenës dhe ekranit, Sulejman Pitarka, Nderi i Kombit, (2 shkurt 1924 – 24 mars 2007), Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit do t’ia dedikojë muajin shkurt 2024 veprimtarisë së tij artistike në kinematografi, duke shfaqur çdo javë një film ku ai aktron.
Filmat do të projektohen në kinemanë @KINOjonë në AQSHF si dhe streaming online në https://aqshf.gov.al/
👉 16 shkurt 🕚 11:00 Pas gjurmëve (1978)
Me regji të regjisores Xhanfise Keko, kjo dramë bardhë e zi tregon historinë e një grupi fëmijësh që zbulojnë disa diversantë që synojnë të hedhin në erë një central elektrik. Filmi zhvillohet në vitet e para pasi regjimi komunist hyri në fuqi në Shqipëri.
Pse Kinostudio prodhoi filma me spiunazh ku tregoi ndihmën e fëmijëve në identifikimin e “spiunëve”, diversantëve apo keqbërësve? Ejani ta zbulojmë së bashku gjatë bisedës para filmit, në AQSHF.

Details

Date:
February 16
Time:
11:00 - 13:00
Cost:
Free
Event Category:

Venue

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit
Rruga Aleksandër Moisiu, 76/1
Tiranë, Albania
+ Google Map
View Venue Website

Organizer

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit
Email
info@aqshf.gov.al
View Organizer Website