Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Larg barbarëve (1994)

February 9 @ 11:00 - 13:00

100 vjet SULEJMAN PITARKA
Me rastin e 100 vjetorit të lindjes së dramaturgut dhe aktorit të dashur të skenës dhe ekranit, Sulejman Pitarka, Nderi i Kombit, (2 shkurt 1924 – 24 mars 2007), Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit do t’ia dedikojë muajin shkurt 2024 veprimtarisë së tij artistike në kinematografi, duke shfaqur çdo javë një film ku ai aktron.
Filmat do të projektohen në kinemanë @KINOjonë në AQSHF si dhe streaming online në https://aqshf.gov.al/
👉 9 shkurt 🕚 11:00 Larg barbarëve (Liri Begeja, 1994)
Një produksion i përbashkët Francë, Itali, Belgjikë, i vitit 1994, në të cilin luan aktorja franceze Dominique Blanc, në rolin e heroinës së filmit, Ronald Gutman si dhe aktorë shqiptarë në role kryesorë, si: Timo Flloko, Sulejman Pitarka, Piro Mani, dhe në role të tjerë, Luiza Xhuvani, Ndriçim Xhepa, Xhevdet Feri, Anisa Markarjan, Lec Shllaku, Fitim Makashi, Sesilja Plasari, etj.
ℹ️ Hyrja e lirë!

Details

Date:
February 9
Time:
11:00 - 13:00
Event Category:

Organizer

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit
Email
info@aqshf.gov.al
View Organizer Website

Venue

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit
Rruga Aleksandër Moisiu, 76/1
Tiranë, Albania
+ Google Map
View Venue Website