About Us

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit

Kinostudio “Shqipëria e Re” u themelua më 10 korrik të vitit 1952 nga rusët.

Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus “Skënderbeu”. Ky është i pari realizim “kolosal” i prodhuar nga kjo studio kinematografike. Në vitin 1957 prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, Hysen Hakani. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve ’70, periudhë që korrespondon uljes së numrit të filmave të importuar. Në vitet ’80 Kinostudio “Shqipëria e Re” prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet.
 
Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve ’90 sjell transformimin e saj në “Albafilm” dhe në vitin 1996 edhe kjo e fundit mbyll ekzistencën e saj. “Shqipëria e Re” lë në trashëgim rreth 200 filma, një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma të realizuar me mungesa jo të vogla teknike. Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios “Shqipëria e Re” kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.

Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios “Shqipëria e Re” kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.

 • 1976
  24/08/1976
  Integer molestie iaculis quam, non imperdiet lorem mollis quis imperdiet ullamcorper.

  Aliquam laoreet odio vel tempor fermentum. Pellentesque finibus metus vitae nulla egestas, id ultrices odio dapibus. Proin congue lacinia sapien, a facilisis nunc laoreet sed. Aenean scelerisque posuere mauris, at placerat magna. Ut orci orci, auctor ornare odio quis.

 • 12/09/1992
  Integer molestie iaculis quam, non imperdiet lorem mollis quis imperdiet ullamcorper.
  1992

  Aliquam laoreet odio vel tempor fermentum. Pellentesque finibus metus vitae nulla egestas, id ultrices odio dapibus. Proin congue lacinia sapien, a facilisis nunc laoreet sed. Aenean scelerisque posuere mauris, at placerat magna. Ut orci orci, auctor ornare odio quis.

 • 2019
  24/12/2019
  Integer molestie iaculis quam, non imperdiet lorem mollis quis imperdiet ullamcorper.

  Aliquam laoreet odio vel tempor fermentum. Pellentesque finibus metus vitae nulla egestas, id ultrices odio dapibus. Proin congue lacinia sapien, a facilisis nunc laoreet sed. Aenean scelerisque posuere mauris, at placerat magna. Ut orci orci, auctor ornare odio quis.

Kinostudio «Shqipëria e Re»
Godina neoklasike u projektua nga një arkitekt sovjetik

Dikur ka qenë ndërtesa e Studios Kombëtare Shqiptare të Filmit e njohur si Kinostudio “Shqipëria e Re” si dhe e Arkivave Kombëtare të Filmit. Sot këtu ndodhen Qendra Kombëtare Shqiptare e Kinematografisë, Akademia e Filmit dhe Multimedias “Marubi”, Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës, etj.

Filmi i parë artistik “Skënderbeu”(1953) i prodhuar nga Kinostudio “Shqipëria e Re” ka qenë një bashkëprodhim me Bashkimin Sovjetik të atëhershëm. Filmi është një poemë epike për heroin kombëtar shqiptar, Skënderbeu, i cili për sa kohë rrojti mbrojti me sukses vendin nga pushtimi osman.

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae Morbi ac velit fermentum...

Anisa Markarian
Kinostudio

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae Morbi ac velit fermentum...

Atalanta Pasko
Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae Morbi ac velit fermentum...

Viktor Gjika
Qendra Komb¡tare e Kinematografisë
Prodhimtaria e Kinostudios «Shqipëria e Re» prej vitit 1952 gjer' më 1990
0 +
Filma
0 +
Dokumentarë
+ 0 K
Vizatimorë

Nunc risus augue, porta eu nunc ut, condimentum mattis nisi. Fusce eros ante, congue eu nibh eu, pharetra pellentesque nulla. Aliquam erat volutpat. Morbi in enim fermentum, faucibus augue id, rhoncus arcu. Nam ac ex sit amet tellus convallis venenatis. Nam nec porttitor ipsum.